חדשות הפקולטה

English שלחו לחבר
 • בוגרי הפקולטה תשע"ט

  בוגרי הפקולטה תשע"ט

  תאריך

  100 דוקטורים לרפואה (M.D. ), 10 דוקטורים (Ph.D.) במדעי הרפואה  ו22 בוגרי תואר שני (M.Sc.) במדעי הרפואה, סיימו את לימודיהם בפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי של אוניברסיטת בר אילן

 • טקס חלוקת תעודות למרצים מצטיינים בפקולטה לרפואה  12.05.2019

  טקס חלוקת תעודות למרצים מצטיינים, המרכז הרפואי לגליל, נהריה -הפקולטה לרפואה 12.05.2019

  תאריך

  תעודות הוקרה חולקו למחלקות ולמורים מצטיינים של הפקולטה לרפואה

   

  טקס חלוקת תעודות הוקרה למורים-רופאים מצטיינים ולמחלקות מצטיינות של המרכז הרפואי לגליל, מטעם הפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי של אוניברסיטת בר-אילן בגליל, נערך ביום ראשון באודיטוריום שבמרכז לחינוך לבריאות ע"ש אנגל.

  הטקס, שמתקיים מדי שנה בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר-אילן בצפת, נערך השנה לראשונה במרכז הרפואי לגליל, בעקבות הנחיה של דיקן הפקולטה לרפואה, פרופ' קרל סקורצקי, שכיבד את הטקס בנוכחותו. פרט לפרופ' סקורצקי, התקיים הטקס במעמד משנה לדיקן לחינוך רפואי בפקולטה לרפואה, פרופ' אריק שינוול, ראשת היחידה להערכה ולקידום ההוראה בפקולטה, ד"ר נעמי דיקמן, ומנהל המרכז הרפואי לגליל, ד"ר מסעד ברהום. בטקס, אותו הנחתה המנהלת האדמניסטרטיבית של המרכז הרפואי, רותי יפרח, השתתפו המורים המצטיינים, בני המשפחה וכן עובדי המרכז הרפואי והפקולטה לרפואה.

  בדברי ברכה שנשא הודה פרופ' סקורצקי לד"ר ברהום, עליו אמר כי הוא מוביל את המרכז הרפואי לגליל להישגים גבוהים ביותר, תוך שהדגיש כי המרכז הרפואי התברך בצוות רפואי ובסגל ברמה גבוהה מאוד.

  ד"ר ברהום אמר בדברי הברכה שנשא, כי הוראת סטודנטים לרוב אינה זוכה לתגמול פיזי מחד ודורשת עבודה רבה וסבלנות מאידך, עם המון הקרבה, מסירות ומחויבות. כמו כן הודה ד"ר ברהום למורים המצטיינים, להם אמר: "אני עומד כאן היום מוקף במצוינים שבאנשים. אני מוקיר תודה לכולכם ויודע שמצוינות אישית זו אינה מוגבלת אך ורק להוראה, אלא באה לידי ביטוי בעשייה הקלינית ובכל עשייה אחרת בה אתם מעורבים. להיות מצוין פעם אחת זה קשה, אך להישאר מצוין לאורך זמן זו כבר משימה מפרכת".

  לאחר שלב הנאומים קיבלו כ-40 מורים מצטיינים - שבמקביל לעבודתם כרופאים במרכז הרפואי לגליל, עוסקים בהוראת הסטודנטים לרפואה - את תעודות ההוקרה מידי פרופ' סקורצקי. כמו כן, במעמד הטקס נבחרו כמה מחלקות מהמרכז הרפואי, שהצטיינו בהוראת סטודנטים

  בשם המורים המצטיינים נישאו דברים ע"י מנהל מחלקה פנימית א', פרופ' נימר עאסי, שרק לאחרונה נבחר מטעם התאחדות הסטודנטים הארצית לאחד מעשרת המרצים מעוררי ההשראה במדינה.

  גל זייד
  אחראי הסברה ודוברת במרכז הרפואי לגליל

  צילום: אלי כהן זיקוקין

 • ברכות לבאסם חג'אזי על על בחירתו כעובד מצטיין בבר- אילן לשנה"ל תשע"ח

  ברכות לבאסם חג'אזי על על בחירתו כעובד מצטיין בבר- אילן לשנה"ל תשע"ח

  תאריך

  הנהלת האוניברסיטה וועד העובדים מברכים את העובדים המצטיינים מקרב הסגל המנהלי לשנת תשע"ח.

  ברכות לבאסם שלנו שנבחר ע"י הנהלת בר- אילן כאחד מעשרת העובדים המצטיינים.

   

 • יום המחקר השנתי ה - 8- בפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי

  יום המחקר השנתי ה-8 בפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי

  תאריך

  יום המחקר השנתי ה - 8- בפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי


  התקיים ביום שני 18 במרץ 2019 .............................................

  הוראות להכנת תקצירים

  סדר יום

  תקצירים 

 • טקס פתיחת השנה השלישית לתכנית "פרחי רפואה"

  טקס פתיחת השנה השלישית לתכנית "פרחי רפואה"

  תאריך

                                                                                                                   

  במסגרת פעילות הפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי למען הקהילה,  פועלת בקמפוס תכנית   מצטיינים יוקרתית לתלמידי הפריפריה, הפותחת חלון הצצה לאקדמיה ולמחקר המדעי הרפואי. התכנית מתקיימת בשיתוף עם מיזם "גליליום" של אשכול הרשויות גליל מזרחי ועם חברת "אקסיומא"

  עם פתיחת שנת הלימודים, התקיים בפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי של אוניברסיטת בר אילן, טקס פתיחת השנה השלישית של  תכנית  "פרחי רפואה". הטקס נערך במעמד דיקן הפקולטה לרפואה, פרופ' קרל סקורצקי, אשר בירך את הנוכחים ונתן הרצאה מרתקת  בשם: "כוח הדנ"א- מדעי הביולוגיה, גנטיקה רפואית, גנטיקה של אוכלוסיות - האם הדנ"א חורץ את גורלנו".  

   

  ראש עירית צפת, מר אילן שוחט, שיבח את החיבור בין הפקולטה לבין תלמידי בתי הספר התיכוניים בגליל, אשר נחשפים לאקדמיה, למדע ולרפואה מגיל צעיר, ואת תרומת הפקולטה לקהילה:  "תכנית פרחי רפואה בפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי של אוניברסיטת בר אילן היא תכנית הדגל אשר תוציא את דור הרופאים והמדענים הבאים של מדינת ישראל"

  מנהל המרכז הרפואי זיו, ד"ר סלמאן זרקא, שיבח את התלמידים המשתתפים בתוכנית, בירך על שיתוף הפעולה עם בית החולים ואמר: "אתם קבוצה שבחרה ללמוד ולחקור. זה לא מובן מאליו. למרכז הרפואי זיו יש את הזכות להיות חלק מהתוכנית, לחשוף את התלמידים לרפואה ולהגשים להם את החלום".

  המדריכה הראשית של אזור הצפון מטעם האגף למחוננים ומצטיינים של משרד החינוך, הגב' מיה כהן, אפיינה  את המושג מצוינות  ובירכה את התלמידים.

  דר' מאירה שנק מ"גליליום" ציינה את מטרת מיזם גליליום: "מטרת המיזם היא לקדם את תלמידי האזור, לפתוח עבורם  צוהר לאקדמיה, וליצור שוויון הזדמנויות עבורם להתפתחות אקדמית"

  כמו כן  נוכחו באולם קצין רפואה ראשי, אשר בתו משתתפת בתוכנית, מנהלי מחלקות החינוך, מנהלים  ורכזי התכנית בבתי הספר באזור, הורים וכמובן התלמידים עצמם.  התלמידות מאור כהן מבית הספר דנציגר בקריית שמונה ולירן דבור מהמקיף השש שנתי בבית ג'אן הציגו את  עבודת הגמר שלהם.

  תכנית "פרחי רפואה" מתקיימת במסגרת תכנית "קדם עתידים", מטעם  האגף לתלמידים מחוננים ומצטיינים במשרד החינוך, בשיתוף פעולה של  הפקולטה לרפואה, מיזם גליליום של אשכול הרשויות גליל מזרחי ועמותת ידידי עתידים.  התכנית התלת שנתית מיועדת לבני נוער מצטיינים בכיתות י' –י"ב. עומרי ספיבק- רכז התכנית מטעם אקסיומא מדגיש: תנאי הסף הגבוהים - 5 יח"ל במתמטיקה, אנגלית ובמקצוע מדעי בציון  85 ומעלה -  ממתגים את התכנית כמיועדת לתלמידים בהצטיינות יתרה. בחירת התלמידים לתכנית נעשית לאחר תהליך מיון מעמיק.

  בתכנית משתתפים  90 תלמידים ותלמידות מהישובים במרחב הגליל: צפת, פקיעין, בית ג'ן, חורפיש, סאסא, טובא זנגריה, קריית שמונה וחצור. במחזור השלישי, המתחיל את לימודי שנה א' 36 תלמידים, המחזור השני המתחיל את לימודי שנה ב', מונה 35 תלמידים, ובמחזור הראשון המתחיל את שנת הלימודים השלישית בתכנית ומשלים את עבודת הגמר, לומדים 19 תלמידים.

  המרצים והמנחים בתכנים הם מדענים, החוקרים בפקולטה בתחום הביו-רפואי.

  התכנית הינה תלת שנתית ומטרותיה המרכזיות הן:

  1. העשרה והעמקה של הידע המדעי, תוך שימת דגש על טיפוח הסקרנות ופיתוח מיומנויות חקר.
  2. חיבור התלמידים לתחום הרפואה ולטכנולוגיה מתקדמת, ועידודם לבחור במגמה מדעית מורחבת לקראת הבגרות.
  3. כתיבת עבודת חקר אקדמית, תוך קבלת הנחייה מקצועית ממדעני הפקולטה. עבודת החקר נבדקת ונבחנת, כמקצוע מורחב בתעודת הבגרות.
  4. הגדלת מספר הלומדים במסלולי המחקר והגדלת מספר החוקרים יוצאי יישובי הפריפריה בישראל.
  5. חשיפת התלמידים לאקדמיה והכנתם, כך שיוכלו להתקבל בעתיד ללימודי הנדסה, פיזיקה, ביולוגיה, כימיה, רפואה וכו' באוניברסיטאות.
  6. מפגש בין תרבותי של המשתתפים בתכנית , חיבור והכרות מקרבת.

  לדברי הרכז האקדמי של התכנית מטעם הפקולטה, דר' יפתח בר-ששת, במסגרת התכנית התלמידים נחשפים להתנסויות בתחום הרפואה והמחקר הרפואי, במגוון נושאים המזמנים חשיבה מדעית וחוויות הצלחה.  במהלך הפעילויות עוסקים  התלמידים  באופן מעשי בהפעלת ציוד רפואי מתקדם, בביצוע "פרוצדורות רפואיות", בשימוש בחומרים שאינם קיימים בבתי הספר, אלא רק במעבדות מתקדמות, שבמתחם הפקולטה לרפואה בצפת. בשנה הראשונה נלמדים נושאי מבוא מרכזיים, כשכל נושא מורכב מהרצאה ומהתנסות במעבדה: תחומי הלימוד הם: מיקרוביולוגיה, אנטומיה, פיזיולוגיה וסכרת. כל מפגש נפתח בפעילות חברתית מגבשת ומעצימה,  שמטרתה לפתח את תחושת המסוגלות האישית, עבודת צוות, התמודדות עם קונפליקטים, עמידה ביעדים ויצירת תמונת עתיד אקדמית.

  מעת לעת מתקיימות הרצאות אורח, כדוגמת ההרצאות של ד"ר בוריס פיחטמן בנושא מיקרוסקופיה אלקטרונית, ושל ד"ר אוון אליוט  בנושא "בחירה חופשית- מבט אל המח" .

 • נפרדים מפרופ' רן טור-כספא, הדיקן המייסד של הפקולטה, ובוחרים דיקן להמשך הדרך

  נפרדים מפרופ' רן טור-כספא, הדיקן המייסד של הפקולטה, ובוחרים דיקן להמשך הדרך

  תאריך

  ביום שלישי השבוע, יט אב, 31 ליולי 2018, התכנסה מועצת הפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי להיפרד מפרופ' רן טור-כספא, הדיקן המייסד של הפקולטה, ולבחור דיקן להמשך הדרך.

  90 חברי המועצה – הרופאים, חברי הסגל הקליני הבכיר והמדענים, חברי הסגל האקדמי – התכנסו באודיטוריום ע"ש עזריאלי שבקמפוס הפקולטה בצפת, יחד עם נשיא האוניברסיטה פרופ' אריה צבן והרקטור פרופ' מרים פאוסט לאירוע המשמעותי בחירת הדיקן הממשיך.

  בדברי הסיכום שלו, סקר פרופ' טור כספא את הישגי הפקולטה ב 7 השנים מאז היווסדה, את החזון שעמד בבסיס הקמתה ואת תהליך הגשמתו – חדשנות בחינוך הרפואי, יצירת תרבות אירגונית של עשיה, מסירות, שיתוף וחופש יצירה, הקמת מערך מחקר לתפארת, תכנית לתארים מתקדמים במחקר ביו-רפואי, שבה יש כבר עשרות בוגרים מצטיינים ומעבר לכל זה, תרומה משמעותית לקידום בתי החולים והרפואה בקהילה בגליל.

  בתום דבריו של פרופ' טור-כספא עמדו כל חברי המועצה על רגליהם וכיבדוהו במחיאות כפיים ממושכות.

  כשלב הכרחי במינויו של דיקן חדש, התקיים תהליך בחירה חשאי, בו השתתפו כל חברי המועצה. פרופ' קארל סקורצקי נבחר ברוב קולות חברי המועצה לכהן כדיקן הבא של הפקולטה לרפואה.

  לפרופ' סקורצקי רקורד עשיר ומכובד ברמה הלאומית והבין-לאומית, הן כרופא והן כחוקר. הפרופסור הציג בפני המועצה את הישגיו בתחומי הרפואה והמחקר ואת חזונו להמשך פיתוח הפקולטה. ניתן להבין את החשיבות שרואה פרופ' סקורצקי בתפקיד הדיקן ובמשימתה של הפקולטה, בהחלטתו לעבור עם משפחתו לגור בצפת.

  המועצה וסגל הפקולטה מברכים את פרופ' סקורצקי לרגל הצטרפותו למגשימי החזון של אוניברסיטת בר-אילן, ולקראת השליחות העומדת בפניו.

 • יום פתוח לתארים מתקדמים בפקולטה לרפואה

  יום פתוח לתארים מתקדמים בפקולטה לרפואה

  תאריך

  היום הפתוח לתארים מתקדמים יתקיים ביום רביעי
    9/05/2018, כד' אייר תשע"ח

  בפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי, רח' הנרייטה סאלד 8 צפת

   

  בהדרכת חוקרים מובילים בתחומי מחקר בחזית המדע:

      * חקר סרטן * וירולוגיה * אימונולוגיה * חקר הגנום  * אפיגנטיקה  * מיקרוביום 
      * ביולוגיה מבנית * ביולוגיה חישובית * ביולוגיה התפתחותית * פיתוח תרופות
      * חקר המוח  * סכרת * אתיקה * אפידמיולוגיה* גנטיקה של האדם * בריאות האוכלוסייה

  הלימודים יתקיימו בקמפוס הפקולטה בצפת ובמעבדות המחקר בבתי החולים המסונפים

  מרכז מכשור מדעי המצוייד במיטב הטכנולוגיה החדשנית

   

  13:30 התכנסות, כיבוד, מפגש עם דיקן הפקולטה ועם סגנית הדיקן למחקר קליני

  14:00 מפגש עם יו"ר הועדה לתארים מתקדמים, פאנל סטודנטים

  15:00 מפגש עם חוקרים, פוסטרים, ביקור ביחידת הציוד הבין-מחלקתי ובמעבדות.

  פטור משכ"ל * מלגות קיום * מלגות דיור למתאימים

   

  יצירת קשר - מזכירות לתארים מתקדמים

  072-2644947, nurith.maor@biu.ac.il

 • יום המחקר השנתי ה-7

  יום המחקר השנתי ה-7

  תאריך

  יום המחקר השנתי ה-7 התקיים בפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי

  של אוניברסיטת בר-אילן בגליל

   

  ביום שני 26 בפברואר, התקיים בפקולטה יום המחקר השנתי השביעי. בכינוס השתתפו כ-170 סטודנטים וחוקרים מהפקולטה, ומבתי החולים בגליל, המסונפים לפקולטה; מהמרכז הרפואי זיו, מהמרכז הרפואי לגליל בנהריה ומהמרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה בפורייה.

  סגנית הדיקן למחקר קליני, פרופ' בתיה קריסטל, ברכה את הבאים ואמרה "זהו יום חג, יום קציר פירות המחקר. מטרת יום המחקר הינה לתת במה והזדמנות לסטודנטים להציג את מחקריהם, להפגיש בין חוקרים מתחומים שונים, וליצור סיעור מוחות מדעי והפרייה הדדית". פרופ' קריסטל ציינה כי יום המחקר ורוח היצירה שלו, מוקדש לזכרו של פרופ' מיכאל ויינגרטן, ממייסדי הפקולטה, איש ערכי, אשר היווה מודל לשילוב בין חומר לרוח.

  דיקן הפקולטה, פרופ' רן טור-כספא פתח בדברים לזכרו של פרופ' מיכאל ויינגרטן, שהיה משנה לדיקן לחינוך רפואי: "פרופ' ויינגרטן היה רופא בעל ידע עצום, מורה, תלמיד חכם, ליברל, חבר, וממובילי המחקר לחינוך רפואי בארץ ובעולם. היה לו חשוב לדאוג לחינוכם של הסטודנטים ולהעניק להם כלים מקצועיים וערכים אנושיים".

  פרופ' טור כספא בירך את  המשתתפים, ועמד על חשיבות המחקר בפקולטה: "יום המחקר מוכיח שוב את האיכות הגבוהה של המחקר בפקולטה ואת החשיבות שאנו מעניקים למצוינות מדעית. יום המחקר מראה את הנחישות, ההתמדה שבעבודת החוקרים, את הטיפוח של מדענים צעירים ואת שיתוף הפעולה בין המדענים בפקולטה לבין הרופאים החוקרים בבתי החולים. הצגת העבודות ביום המחקר ממלאת אותנו גאווה. בעתיד, אנו מתעתדים לבנות, בקמפוס החדש שיקום, 36 מעבדות מחקר חדשות, ולקלוט מדענים נוספים וסטודנטים, שיבואו ללמוד ולחקור אצלנו ".

  הכינוס נפתח עם הרצאתה המרתקת של פרופ' שולמית מיכאלי, סגנית הנשיא למחקר באוניברסיטת בר אילן, בנושא: "תרופה חדשנית מעולם הננו כנגד שושנת יריחו, והחיים החברתיים של הטפילים".

  במהלך היום התקיימו הרצאות בתחומים שונים ומגוונים: וירולוגיה, סרטן, המיקרוביום האנושי, מיקרוביולוגיה, תאי גזע וכו'.

  כ-65 סטודנטים וחוקרים הציגו את עיקרי מחקריהם על גבי פוסטרים, תוך מתן הסברים למשתתפי הכינוס. בסיום יום המחקר, הוענקו פרסי הצטיינות לשישה סטודנטים שהציגו פוסטרים מצטיינים ולשלושה סטודנטים שנתנו הרצאה מצטיינת.ד"ר ניר קוויט, יו"ר ועדת השופטים, הסביר כי היו 20 שופטים מהפקולטה ומבתי החולים המסונפים, בעלי תואר ד"ר, אשר בחנו כל הרצאה או פוסטר, על פי הקריטריונים הבאים: תוכן, רמה מדעית, עניין, חשיבות, ארגון, דרך העברת החומר ומענה לשאלות השופטים. כל הרצאה נבחנה על ידי 15 שופטים לפחות וכל פוסטר נבחן על ידי 2 שופטים לפחות ולבסוף התבצע שקלול הנתונים.

 • טקס חלוקת מלגות להנצחת זכרה של משפחת סרלין

  טקס חלוקת מלגות להנצחת זכרה של משפחת סרלין

  תאריך

  ביום שני 29 בינואר, יתקיים  בפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי, טקס חלוקת מלגות להנצחת זכרה של משפחת סרלין  

  הטקס יתקיים במעמד נאמני קרן סרלין, עו"ד פנחס וולר ומר אליעזר פלדי, וכן דיקן הפקולטה, פרופ' רן טור כספא .

  לפרטים נוספים על הקרן לחץ כאן

 • יום בטיחות בפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי

  יום בטיחות בפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי

  תאריך

  בתחילת שנת הלימודים תשע"ח,  התקיים בפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי יום עיון בנושא בטיחות לכלל עובדי המעבדות והסטודנטים לתארים מתקדמים.
  במהלך יום העיון התקיימו הרצאות בנושא בטיחות ביולוגית, בטיחות כימית ובטיחות כללית.

  סה"כ השתתפו 108 סטודנטים וחברי סגל.

  בסיום היום הוכרזה מעבדתו של פרופ' דוד קרסיק כזוכה בתחרות 'המעבדה הבטוחה'.

  בתמונה: צוות המעבדה נהנה מהפרס, ארוחת בוקר בבית מלון רימונים בצפת.