English שלחו לחבר

חדשות הפקולטה

 • SPHERE tree from logo

  ההשקה של ספרה SPHERE הסוכרת בגליל ע"ש ראסל ברי

  תאריך

  ההשקה החגיגית של ספרה SPHERE הסוכרת בגליל ע"ש ראסל ברי התקיימה ב-16 בנובמבר, 2021 במרכז התרבות יגאל אלון רק במרחק רחובות ספורים מהקמפוס של הפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי בצפת.

  ההשקה זכתה לסיקור עיתונאי רב עוד לפני האירוע, ואחריו, את חלקם ניתן לראות כאן וכאן.

  האירוע, בו השתתפו מאות משתתפים מהסביבה וכן מי שנסעו מרחוק להשתתף ובכך להביע את תמיכתם, נפתח בקבלת פנים חגיגית. לאחר מכן, הטקס עבר לאולם, והונחה על ידי ד"ר סיוון שפיצר, סגנית מנהל הספרה SPHERE. בנוסף לנאומים של שר הבריאות ניצן הורוביץ; חברת הכנסת עידית סילמן; אנג'ליקה ברי, נשיאת קרן ראסל ברי; נשיא אוניברסיטת בר-אילן פרופ' אריה צבן; פרופ' נעים שחאדה שיעמוד בראש הספרה SPHERE; וכמובן דיקן הפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי פרופ' קרל סקורצקי - הקהל נהנה מהופעה אמנותית של תזמורת אלמוגרביה, התזמורת האנדלוסית, מעלות-תרשיחא (בניצוחו של אוריין שוקרון עם הסולנית הראשית תמר שווקי). את הלוגיסטיקה של האירוע ארגן רוני כץ פרידמן.

  בנוסף לסיקור העיתונות שהוזכר לעיל, למידע נוסף על הספרה סוכרת בגליל ע"ש ראסל ברי SPHERE, ראה כאן.

  SPHERE Declaration
 • Abuelaish and Rivos

  ד"ר איזלדין אבו אלעיש מבקר את הפקולטה ע"ש עזריאלי

  תאריך

  הפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי זכתה לארח את ד"ר איזלדין אבו אלעיש, ב-17 בנובמבר 2021. ד"ר אבו אלעיש גדל והקים משפחה בעזה והיה הרופא הראשון מעזה שעבד בבית חולים ישראלי. כיום הוא פרופסור מן המניין לבריאות גלובלית באוניברסיטת טורונטו. כמחבר, הוא גם פרסם ביוגרפיה בשנת 2011 בשם "לא אשנא: מסעו של רופא מעזה בדרך לשלום ולכבוד האדם".

  ד"ר אבו אלעיש ביקר בפקולטה ע"ש עזריאלי כדי לבחון אפשרויות שיתוף פעולה מחקרי עם חוקרים חוזרים שיצטרפו לפקולטה בעתיד הקרוב. הוא נפגש עם הדיקן פרופ' קרל סקורצקי ותומכי אוניברסיטת בר-אילן קארן ומארק ריבו, ואכל ארוחת צהריים עם חוקרי הפקולטה.

  אנו מצפים לשיתוף פעולה עתידי.

  [בתמונה: ד"ר אבו אלעיש עם קארן ומארק ריבו]

 • Omry Koren

  פרופ' עומרי קורן נבחר על ידי Clarivate כחוקר המצוטט ביותר

  תאריך

  פרופ' עומרי קורן מהפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי נמנה עם קבוצת עילית והוכר בזכות השפעתו המחקרית יוצאת הדופן, שהוכחה על ידי פרסום מאמרים מצוטטים מאוד המדורגים ב-1% העליון לפי ציטוטים לתחום ולשנה בענף המדע.

  מדי שנה, חברת Clarivate™ מוכירה את החוקרים המשפיעים ביותר בעולם - הבודדים הנבחרים שצוטטו בתדירות הגבוהה ביותר על ידי עמיתיהם בעשור האחרון. בשנת 2021, פחות מ-6,700, או כ-0.1%, מהחוקרים בעולם, ב-21 תחומי מחקר ובמגוון תחומים, זכו בהכרה הבלעדית הזו.

  מזל טוב!

 • כריכה

  ברכות לפרופ' יעקב בורנשטיין על מינויו כעורך ראשי של כתב העת Lower Genital Tract Disease

  תאריך

  המינוי של פרופ' בורנשטיין הוא מיוחד מאחר והוא הראשון מחוץ לארה"ב שהתמנה לתפקיד זה בעיתון הרשמי של החברה האמריקנית ASCCP.

  פרופ' חיים פוטרמן, משנה דיקן למחקר בפקולטה ע"ש עזריאלי בירך את פרופ' בורנשטיין ואמר כי "כרופא חוקר בעל תרומה משמעותית ויציבה לחקר מחלות איברי המין אצל נשים, אשר מונה לעורך כתב עת זה, של קהילה אמריקאית מדעית, ובמיוחד כישראלי, הוא הישג משמעותי המשקף את מעמדך הבינלאומי בתחום חשוב זה. אני בטוח שהתרומה שלך תהיה משמעותית ".

  כתב העת The Journal of Lower Genital Tract Disease הוא כתב העת הרשמי של חברת ASCCP.

 • לימור מעודד דנון

  ד"ר לימור מעודד דנון מקבלת את פרס שמעון פרס

  תאריך

  ברכות לד"ר לימור מעודד דנון על קבלת פרס שמעון פרס ביום 6 באוקטובר, 2021. פרס שמעון פרס ניתן לפרויקטים חדשניים המקדמים גיוון ורב -תרבותיות.

  אחד הפרויקטים שיזמה ד"ר מעודד דנון במהלך לימודי הפוסט-דוקטורט שלה באוניברסיטה העברית, יחד עם פרופ' Katinka Schweizer, פסיכולוגית גרמנית מבית הספר לרפואה בהמבורג, היה "Inter-Care and Awareness Project" ושזכה למלגת DIZF (קרן פורום העתיד גרמניה-ישראל-Deutch-Israelische Zukunftsforum), נועד ליצור שיתוף פעולה בין פסיכולוגים ועובדים סוציאליים משתי המדינות ולהעלות את המודעות לנושאים הפסיכולוגיים-חברתיים בחייהם של אנשים המשתייכים לקבוצת ה-Intersex ומשפחותיהם בשתי המדינות. המשתתפים פיתחו פרויקטים ועסקו ברשתות לקידום מודעות וטיפול טוב יותר בשתי המדינות.

  הפרויקט הושלם בשנת 2019 וממשיך להכות גלים ולהשפיע.

  טקס הפרס התקיים בבית העירייה בברלין, והוענק על ידי שר החוץ הגרמני  Mr. Heiko Maas, פרופ' צביה ולדן (בתו של שמעון פרס) וד"ר תמרה אור, מנכ"לית DIZF.

  טקס זוכים פרס שמעון פרס

 • פתיחת שנה

  יום ראשון ללימודים! והפעם, באופן ממשי!

  תאריך

  היום הראשון של שנת הלימודים 2021/22 נפתח אתמול, 10 באוקטובר, 2021. אחרי כמעט שנתיים של מגבלות נגיף הקורונה, היה תענוג לראות שוב, לשמוע ולהרגיש את הנוכחות של סטודנטים בקמפוס.

  במהלך היום נערכו מפגשי אוריינטציה, ל-151 סטודנטים חדשים לרפואה MD (103 במסלול הארבע-שנתי ו- 48 במסלול התלת-שנתי) וכן ל -20 סטודנטים חדשים לתואר שני MSc ו-13 סטודנטים לתואר שלישי.

  הסטודנטים לתואר שני התקבלו במילות ברכה מאת פרופ' קרל סקורצקי, הדיקן; פרופ' עמרי קורן, יו"ר הועדה לתארים מתקדמים היוצא; פרופ' מיטל גל-תנעמי, יו"ר הועדה לתארים מתקדמים; פרופ' מיכאל בלנק, יו"ר ועדת ההוראה לתארים מתקדמים; הגב' חני רובין, מרכזת תארים מתקדמים; הגב' שלומית נשרי, מנהלת הספרייה ונטליה סלייב מאגודת הסטודנטים.

  את פניהם של הסטודנטים לרפואה קיבל פרופ' קרל סקורצקי עם מילות פתיחה וברכה; פרופ' אריק שינוול, משנה לדיקן לחינוך רפואי; פרופ' דניאל גליקמן, סגן דיקן ללימודים קדם קליניים; ד"ר רם כהן, בוגר הפקולטה ומתמחה בתוכנית כוכבי הצפון; הגב' שרון מינס, סגנית מנהלית למשנה לחינוך רפואי; אנה שרמן, יו"ר אגודת הסטודנטים; ד"ר אמיתי אוברמן, יו"ר ועדת ההישגים.

  השיעורים החלו מיד לאחר מפגשי האוריינטציה.

  אנו מאחלים לכל התלמידים, והצוות, הצלחה ובריאות בשנה האקדמית!

  בתמונה למטה: הקפיטריה החדשה בקמפוס.

  קפיטריה

 • פתיחת שנה

  ברכות והצלחה לקראת השנה החדשה לכל הסטודנטים שלנו !!!

  תאריך

  אנחנו רוצים לאחל, בשם הפקולטה כולה, המון בהצלחה לכל הסטודנטים שלנו, ותיקים וחדשים, רפואנים וחוקרים! 

  גאים בכם!

 • Family Medicine Certificate

  טקס דיפלומה לרפואת משפחה

  תאריך

  תעודות סיום הוענקו היום (25 באוגוסט 2021) למשתתפי קורס תעודה ברפואת משפחה.

  הקורס נועד להעניק לרופאים את הכישורים והגישה הדרושים לרפואת המשפחה, להציע טיפול ראשוני, לטפל במקרים מורכבים ולספק כלים רלוונטיים להעשרה וטיפול.

  הקורס בן השנתיים ניתן בשיתוף עם שירותי בריאות כללית מחוז צפון ומתואם על ידי ד"ר אליאס סרור.

  [קרדיט צילום: דרור מילר]

 • Family Medicine Certificate

  טקס דיפלומה לרפואת משפחה

  תאריך

  תעודות סיום הוענקו היום (25 באוגוסט 2021) למשתתפי קורס תעודה ברפואת משפחה.

  הקורס נועד להעניק לרופאים את הכישורים והגישה הדרושים לרפואת המשפחה, להציע טיפול ראשוני, לטפל במקרים מורכבים ולספק כלים רלוונטיים להעשרה וטיפול.

  הקורס בן השנתיים ניתן בשיתוף עם שירותי בריאות כללית מחוז צפון ומתואם על ידי ד"ר אליאס סרור.

  [קרדיט צילום: דרור מילר]

 • Barhoum

  שני פרסים יוקרתיים למנהל המרכז הרפואי לגליל, פרופ' מסעד ברהום

  תאריך

  פרופ' מסעד ברהום, מנהל המרכז הרפואי לגליל בנהריה, המסונף לפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי, קיבל לאחרונה שני פרסים יוקרתיים: עיטור "עמית פול האריס" של ארגון רוטרי העולמי ופרס האגודה הישראלית למדע המדינה.

  בטקס חגיגי שהתקיים בביה"ח רמב"ם, קיבל פרופ' ברהום את עיטור "עמית פול האריס" לשנת 2021. העיטור מוענק ע"י ארגון רוטרי העולמי לאישים מובילים בתחומם, אשר פרצו דרך, תרמו ופעלו ללא הרף למען החברה בישראל, ונחשב לעיטור הגבוה ביותר של רוטרי העולמי.

  הטקס התקיים ביוזמת מועדון רוטרי הוד הכרמל ובשיתוף רוטרי ישראל, במעמד נגיד רוטרי ישראל, ד"ר נחום פרנקל, נשיאים ממועדוני רוטרי וראשת עיריית חיפה, ד"ר עינת קליש-רותם.

  בנימוקי הבחירה צוין, כי פרופ' ברהום הוא הערבי הישראלי הראשון בתולדות מדינת ישראל שנבחר לנהל בי"ח ממשלתי. כמו כן צוין, כי פרופ' ברהום שם לו לחזון להפוך את ביה"ח למרכז רפואי אקדמי כירורגי, המספק שירותים רפואיים לכלל הצפון, תוך מתן דגש על מקצועיות, איכות, זמינות ונגישות. עוד צוין בנימוקי הבחירה, כי פרופ' ברהום דוגל בחדשנות ובהרחבת מתן השירותים, תוך הנגשתם עבור אוכלוסייה מכלל הדתות, חלקה מוחלשת.

  בנימוקי הבחירה צוין גם, כי בשנה האחרונה אושפזו במרכז הרפואי 1,600 חולי קורונה, וכי בתקופה זו היה פרופ' ברהום אחד הקולות הבולטים שהתראיינו בכלי התקשורת, תוך קריאה להטלת סגר "במתכונת יום כיפור" ולהתחסנות האוכלוסייה הערבית נגד הנגיף. באותם ימים שימש חבר בוועדה מקצועית המייעצת למנכ"ל משרד הבריאות למיגור הקורונה ומניעת התפשטותה במגזר הערבי.

  בדברים שנשא הודה פרופ' ברהום להוריו, לאשתו ולשלוש בנותיו, תוך שהדגיש: "אני עומד כאן בשמם של 3,000 עובדי המרכז הרפואי לגליל".

  בסיום דבריו הקריא את השיר "להזיע" של הכותב והפזמונאי נעם חורב, ולאחר מכן אמר: "אני מודה לאנשי המרכז הרפואי שלי על שהעיזו, על שהזיעו ועל שבזכותם פרצנו סדקים של אור בחושך הגדול".

  עוד לפני כן קיבל פרופ' ברהום פרס הוקרה מטעם האגודה הישראלית למדע המדינה לשנת 2020, על היותו משרת ציבור מוביל.

  יו"ר ועדת הפרס, עדי אלדר, שהסביר את נימוקי הבחירה, אמר כי פרופ' ברהום הפך את המרכז הרפואי לבי"ח מוביל ברמה הארצית, המעניק שירותים ל-600 אלף תושבים מכלל הדתות והמגזרים, תוך מתן דגש על רפואה מקצועית ואנושית. כמו כן הוסיף יו"ר ועדת הפרס, כי מנהיגותו ותחושת השליחות המאפיינות את פרופ' ברהום, הפכו אותו לאחד ממנהלי בתי החולים המובילים במדינה.

  [צילום: משה מעוז]

 • וובינר

  וובינר: טפילים - האם העולם נשלט ע"י יצורים חד תאיים?

  תאריך

  במסגרת חגיגות העשור לפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי, הציג ד"ר רם כהן סמינר מקוון, בנושא טפילים, השלישי בסדרה של ארבעה סמינרים מקוונים.

  ד"ר כהן הוא וטרינר שעבר עם משפחתו מתל אביב לצפון, בעקבות לימודי הרפואה בפקולטה ע"ש עזריאלי. לאחר מכן בחר להתמחות ברפואה פנימית במרכז הרפואי ברוך פדה בפוריה, במסגרת תוכנית כוכבי הצפון.

  לאחר קבלת הפנים ע"י דיקן הפקולטה, פרופ' קארל סקורצקי, פתח ד"ר כהן את ההרצאה והסביר את התוכנית המיוחדת 'כוכבי הצפון'. לאחר מכן המשיך והציג מבוא מסקרן לעולמם של הטפילים שהינו זעיר אך רחב. הקהל ב- Zoom נחשף למחזור החיים של הטפילים, למצב הפעולה שלהם, האבולוציה, כיצד ומדוע הם גורמים לשינוי התנהגות אצל מארחים כמו עכברים, מחקר שבדק קישור אפשרי למחלות פסיכיאטריות בבני אדם ועוד. ד"ר כהן הסביר כיצד מועבר toxoplasmosis - ועודד את המשתתפים שלא לפחד מחתולים! הוצגו מספר עצום של עבודות מחקר וכן שאלות לחקר בעתיד.

  סמינר2

  סמינר2

  לצפייה בסמינר המקוון ב- YouTube לחצו כאן.

  ניתן לקרוא על הסמינר המקוון הראשון של הפקולטה לציון העשור, 'האם תם עידן האנטיביוטיקה', כאן; והשני, 'בית החולים לדובים', כאן. הישארו מעודכנים לקראת הסמינר המקוון הרביעי והאחרון בסדרה, שישודר גם באמצעות זום, בעוד מספר שבועות.

 • הענקת תעודות הוקרה זיו

  הענקת תעודות הוקרה למורים קליניים, המרכז הרפואי זיו בצפת

  תאריך

  זו התקופה לומר תודה למורים הקליניים הנפלאים של הפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי.

  אתמול, 26 במאי 2021, נערך טקס פנים מול פנים במרכז הרפואי זיו בצפת כדי להודות למורינו המצוינים מזיו, המסורים להכשרת דור הרופאים הבא שלנו.

  בהנחיית שרון מינס, הרכזת האדמיניסטרטיבית של החינוך הרפואי, הדוברים שעלו ואמרו מילות תודה והוקרה כללו את דיקן הפקולטה לרפואה בעזריאלי, פרופ' קארל סקורצקי; משנה לדיקן לחינוך רפואי, פרופ' אריק שינוול; ראש היחידה להערכה וקידום ההוראה, ד"ר נעמי דיקמן; מנהל המרכז הרפואי זיו, פרופ' סלמאן זרקא; ומרצה פרה-קלינית, ד"ר דנה קרופיק.

  הטקס כלל הפסקה מוזיקלית וקריאת שמות מקבלי תעודות ההוקרה.

  רשימת מקבלי התעודות:

  גב' הילה בן עמרם מנחה מצטיינת בלימודים הפרה קליניים
  ד"ר אולגה טרוכין מורה מצטיינת בחוג לקרדיולוגיה
  ד"ר אירנה אפשטיין מורה מצטיינת בתחום רפואת עיניים
  ד"ר אלכסיי לזוטקין מורה מצטיין בתחום הרדמה
  ד"ר אלכסנדר איזקסון מורה מצטיין בתחום הרדמה
  ד"ר אלכסנדר ברלין מורה מצטיין בתחום הרדמה
  ד"ר אלכסנדר קופמן מורה מצטיין בתחום הרדמה
  ד"ר אנדריי נסאר מורה מצטיין בתחום אורתופדיה
  ד"ר דוד רותם מורה מצטיין בתחום אורתופדיה
  ד"ר דנה קרופיק מרצה פרה קליני מצטיין בתוכנית הארבע שנתית
  ד"ר וולאא עבוד מורה מצטיין בחוג גינקולוגיה ומיילדות
  ד"ר חן ריידר מרצה פרה קליני מצטיינת בתוכנית התלת שנתית
  ד"ר טטיאנה לוינס מורה מצטיינת בחוג לקרדיולוגיה
  ד"ר יונס בטחיש מרצה פרה קליני מצטיין בתוכנית הארבע שנתית ומורה מצטיין בתחום נפרולוגיה
  ד"ר יורם עוזר מורה מצטיין בתחום אורתופדיה
  ד"ר זאב לוי מורה מצטיין בחוג לפסיכיאטריה
  ד"ר מוסא שחאדה מורה מצטיין בתחום אורתופדיה
  ד"ר מעיין זיסקינד מורה מצטיינת בחוג לפסיכיאטריה
  ד"ר נג'יב דאלי מרצה פרה קליני מצטיין בתוכנית הארבע שנתית, מרצה פרה קליני מצטיין בתוכנית התלת שנתית ומורה מצטיין בתחום המטולוגיה
  ד"ר נועם רשף מורה מצטיין בתחום אורתופדיה
  ד"ר נעים סמעאן מרצה פרה קליני מצטיין בתוכנית הארבע שנתית, מרצה פרה קליני מצטיין בתוכנית התלת שנתית ומנחה מצטיין בלימודים הפרה קליניים
  ד"ר נעמה מיימון מורה מצטיינת בחוג גינקולוגיה ומיילדות
  ד"ר סבטלנה גנדלר מורה מצטיינת בחוג גינקולוגיה ומיילדות
  ד"ר ענאן אבו עוואד מורה מצטיין בתחום נוירולוגיה
  ד"ר ענת עמיטל מרצה פרה קליני מצטיינת בתוכנית התלת שנתית
  ד"ר קאסם שלאעטה מורה מצטיין בחוג לרפואה פנימית
  ד"ר ראדי שאהין מורה מצטיין בתחום נוירולוגיה
  ד"ר רמי גריפאת מרצה פרה קליני מצטיין בתוכנית התלת שנתית
  ד"ר רשא אליאס מורה מצטיינת בחוג לפסיכיאטריה
  פרופ' אלכסנדר לרנר מורה מצטיין בתחום אורתופדיה
  ד"ר אביב וידן מורה מצטיינת בתחום רפואי עיניים
  ד"ר אורי יצקר מורה מצטיין בחוג לפסיכיאטריה
  ד"ר לידיה איזקסון מורה מצטיינת בחוג לפסיכיאטריה
  ד"ר מייס נסאר חליחל מורה מצטיינת בחוג לרפואה פנימית


  מחלקות מצטיינות בהוראה:
  ד"ר מעיין זיסקינד תקבל את הפרס עבור מחלקת פסיכיאטריה
  פרופ' אלכסנדר לרנר יקבל את הפרס על מחלקת אורתופדיה
  דר' מרסלו דיימן יקבל את הפרס עבור מחלקת דימות
  ד"ר נג'יב דאלי יקבל את הפרס בשם מחלקת המטולוגיה

  תעודות לתחומים מצטיינים בהוראה:
  פסיכיאטריה-בהובלת ד"ר לידיה איזקסון, ראש החוג. את הפרס יקבל דר 'זאב לוי, עקב העדרותה של דר' איזיקסון
  אורולוגיה- בהובלת ד"ר רן כץ, ראש התחום

  [קרדיט לצילום: המרכז הרפואי זיו, סימון חדד. לתמונות נוספות ראו כאן.]

 • הענקת תעודות הוקרה- פוריה

  הענקת תעודות הוקרה למורים קליניים, המרכז הרפואי ברוך פדה בפוריה

  תאריך

  ב- 20 במאי 2021 נערך טקס חגיגי (פנים מול פנים!) במרכז הרפואי ברוך פדה בפוריה כדי להודות באופן אישי למורים הקליניים המצוינים שמכשירים את דור הרופאים הבא. זאת בהמשך לטקס שנערך בסוף אפריל כדי להודות למורים מצוינים מבית חולים מסונף אחר, המרכז הרפואי לגליל.

  בנוסף להענקת התעודות, הנציחה ההתכנסות את ד"ר אורנה ניצן ז"ל, ראש היחידה למחלות זיהומיות, שהלכה לעולמה בטרם עת בשנות הארבעים לחייה. ד"ר ניצן, מורה מופתית בעצמה שהיתה אהובה מאוד וקיבלה הוקרה והערכה רבה מתלמידיה. הותירה אחריה בעל ושלושה ילדים אותם גידלה במסירות אין קץ. בתה אביגיל דיברה לזכרה.

  הטקס נערך על ידי מאיה צבן, דוברת בית החולים, ומהפקולטה ע"ש עזריאלי, בין הדוברים היו פרופ' קארל סקורצקי, הדיקן; פרופ' אריק שינוול, משנה לדיקן לחינוך רפואי; ד"ר נעמי דיקמן, ראש היחידה להערכה וקידום ההוראה; וד"ר ניזאר חוראני, ראש יחידת השבץ שייצג את מקבלי הפרס.

  אנו מעריכים מאוד את עבודתם הקשה.

  (כתבה כאן).

  (קרדיט תמונה: יגאל לוי ממשרד דוברות פדה-פוריה)

 • טקס סיום פרחי רפואה

  טקס סיום שנה פרחי רפואה צפת

  תאריך

  עשרים מדענים מתחילים נוספים "סיימו" את תוכנית פרחי רפואה, שהתאפשרה בזכות שיתוף פעולה בין הפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי, משרד החינוך ואשכול רשויות גליל מזרחי (המיוצג על ידי גליליום).

  ב- 12 במאי 2021 התכנסו המשתתפים, באמצעות הזום, לשמוע את דבריו החמים וברכות הברכה של ראש עיריית צפת מר שוקי אוחנה; ראש המעבדה לריפוי רגנרטיבי וסוכרת, ד"ר רון פירן ואחרים. התלמידים עבדו קשה מאוד כדי להגיע להישג מרשים זה.

  לקריאה נוספת על תכנית הצוערים הרפואיים לחץ כאן וכאן.

  להלן לוח הזמנים העברי של הערב:

  לוז טקס סיום פרחי רפואה 2021