הפקולטה לרפואה בגליל

מטרת הפקולטה לרפואה באוניברסיטת בר-אילן היא להכשיר רופאים, המשלבים הבנה וידע במדע הבסיסי ובתחום הרפואה הקלינית. רופאים אשר רוכשים את הכישורים הדרושים להתפתחותם כקלינאים וכחוקרים בתחומי הביו-רפואה, בשילוב עם מחויבות לקהילה בכלל, ולתושבי צפון הארץ בפרט.

 

ההוראה הקלינית במסגרת הפקולטה מתבצעת בבתי החולים ברחבי הגליל:
 

- המרכז הרפואי צפון ע"ש ברוך פדה בפוריה

- המרכז רפואי ע"ש רבקה זיו בצפת

- המרכז הרפואי לגליל בנהריה

- בית חולים הסקוטי (EMMS) בנצרת

- בית חולים ע"ש המשפחה הקדושה (האיטלקי) בנצרת

- המרכז הרפואי העמק בעפולה

המרכז הרפואי לבריאות הנפש מזור

- המרכז לבריאות הנפש, שער מנשה

 

הוראת הרפואה מתקיימת גם במרכזי הרפואה האמבולטוריים ברחבי הגליל לצד מחקר אפידמיולוגי וקליני.

 

הלימודים הקדם קליניים מתקיימים בגישה אינטגרטיבית מולטי-דיסצפלינרית חדשנית, בסדרה של חטיבות למידה - "שדות קליניים" - שבהם משולבים המקצועות השונים, לפי התהליכים הביולוגיים הנורמאלים והפתולוגים השונים. הלימודים מקשרים את לימודי מדעי הבסיס עם הלימודים הקליניים, כבר מראשית דרכו של הסטודנט.

על פי התפיסה החדשנית, הוקמו בפקולטה לרפואה מרכזי מחקר משותפים לחוקרים במדעי הבסיס (הלימודים הקדם-קליניים ברפואה) ולקלינאים. מרכזי המחקר הם בעלי אוריינטציה המתאימה לפקולטה לרפואה – מרכזים לחקר תהליכי מחלה (Centers Disease Oriented) ולצידם מרכזים אינטגרטיביים (Integrative Research Centers), אשר עוסקים בהיבטים המשותפים לכולם. בסיס המודל לבניית המחקר בפקולטה לרפואה הוא Translational Research, שבו מכוונים את המחקר הבסיסי לצורכי יישום קליני, אבחנתי וטיפולי. כל מרכז מחקר משלב את הפעילות המחקרית של חברי הסגל הקליניים, העובדים בבתי החולים ובמרפאות האקדמיות, עם הפעילות המחקרית של החוקרים העובדים במרכזי המחקר של הפקולטה לרפואה.

הפקולטה לרפואה מייחסת חשיבות רבה לחקר היבטי בריאות וחולי, הייחודיים לאוכלוסיות המתגוררות בגליל. מרכזי המחקר מתמקדים גם בנושא זה, במטרה לשפר את שירותי הבריאות הניתנים לתושבי צפון המדינה, ולענות על צורכי הציבור באופן מיטבי.

 

הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר-אילן מהווה חלק אינטגרלי מחיי הקהילה בגליל, מעורבת בחינוך מדעי לנוער, ועוסקת באופן פעיל ברפואה מונעת, בקידום הבריאות ובאיכות הסביבה במרחבי הגליל.