פרופ' עמרי קורן

פרופ' מן המניין Professor
טלפון
דוא"ל
korenomry@gmail.com
דוא"ל בר-אילן
Omry.Koren@biu.ac.il
תחום הוראה
מיקרוביולוגיה
תחומי מחקר
המיקרוביום בבריאות וחולי
מרכזי מחקר
הפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי, אוניברסיטת בר-אילן, צפת
מחקר

חיידקי מערכת העיכול בבריאות ובמצבי חולי

כולנו נולדים סטרילים אך מהר מאוד גופנו מאוכלס בחיידקים אשר מרביתם נמצאים במערכת העיכול. מערכת העכול מכילה כמאה טריליון חיידקים, המכונים מיקרוביום. חיידקי מערכת העיכול נתפשים בדרך כלל כסימביונטים מועילים, אולם מחקרים מהזמן האחרון מראים כי להרכבים ספציפים של אוכלוסיות חיידקים יכולה להיות השפעה על המצב הבריאותי שלנו.

שינויים בהרכב המיקרוביום קשורים לרשימה הולכת וגדלה של מחלות כרוניות. יתר על כן, ניסויים של "השתלת מיקרוביום", שבהם חיידקים הועברו מעכבר אחד לעכבר אחר ואפילו מאדם לאדם וגרמו לשינוי הפנוטיפ או מצב המחלה, הוכיחו כי למיקרוביום תפקיד מכריע במספר מחלות. הוכח כי אוכלוסיות חיידקים שונות קשורות למחלות רבות ומרכזיות בעידן שלנו כמו השמנת יתר, סכרת, מטבוליק סינדרום ואף מחלות נפש כגון דכאון ועוד.

מטרת המחקר במעבדה היא לנסות להבין כיצד שינויים באוכלוסיות חיידקים (דיסביוסיס) משפיעים על הבריאות שלנו (לדוגמא מהלך הריון תקין, בריאות הנפש, בעיות עיכול וכו') וכיצד אנו יכולים לשלוט בשינויים אלו לטובתנו. המחקר יכוון להבנת המנגנונים שמאחורי האינטראקציות בין סביבה-מאחסן-מיקרוביום. כמו כן, המחקר יעסוק בחיפוש אחר סוגים שונים של פרו ופרה ביוטיקה לשיפור בריאותנו.

ההתקדמות ביכולות ריצוף הדנ"א והירידה בעלות הריצוף ביחד עם התקדמות ביכולות החישוביות הופכים את העת הנוכחית למרגשת עבור מיקרוביולוגים, רופאים וכלל האוכלוסיה. המחקר במעבדה יתאפיין הן בשיטות חישוביות להשוואות אוכלוסיות חיידקים והן בעבודת מעבדה מיקרוביולוגית רטובה להבנת המנגנונים המעורבים באינטראקציות שבין המאחסן לחיידקים.


 

תאריך עדכון אחרון : 05/12/2022