ד"ר חווה גיל-חן

מרצה בכירה Senior Lecturer
טלפון
דוא"ל בר-אילן
Hava.Henn@biu.ac.il
תחומי עניין

חקר התהליכים המולקולריים והתאיים האחראים לתנועה ופולשנות של תאים סרטניים בתהליך יצירת גרורות

תחום הוראה
ביולוגיה מולקולרית
תחומי מחקר
אותות שלד התא במצבי בריאות וחולי
מרכזי מחקר
הפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי, אוניברסיטת בר-אילן, צפת
מחקר

 

העברת אותות לבקרת תנועה ופולשניות של תאים
 
 
העברת אותות בין תאים לסביבתם הינה מרכיב חשוב בבקרת הומאוסטזיס ותפקוד תקין של הגוף. תאים מגיבים ומאותתים לתאים שכנים, לרקמה שבה הם נמצאים, לפקטורי גדילה, ולכוחות פיזיקליים בסביבתם. התאים סוכמים את האותות המועברים אליהם ומגיבים על ידי ארגון ושינוי השלד התוך תאי, שהינו רשת דינמית של סיבים חלבוניים אשר מאפשרים שינויים בצורה ובתנועתיות של התא.
תנועת תאים היא מאורע הכרחי למגוון תהליכים ביולוגיים כגון התפתחות עוברית, ריפוי פצעים, ותגובה חיסונית. פגיעה בתהליך העברת האותות לתנועת תאים נמצאת בבסיסן של מספר רב של מחלות, בינהן מחלות נאורונליות, מחלות חיסוניות, מחלות עצם, מחלות לב וכלי דם, פגמים התפתחותיים וסרטן.
המחקר במעבדתנו מתרכז בשימוש בטכנולוגיות חדשניות הכוללות שיטות מולקולריות, תאיות, ושימוש בחיות כמודל להבנת רשתות העברת הסיגנלים הגורמות לתנועה ופולשניות של תאים בתהליכים ביולוגיים ובמחלות.
אחד התהליכים העיקריים בהם נתרכז במחקר הינו השינויים המולקולריים והתאיים האחראיים לתנועה ופולשניות של תאים בתהליך המטסטזיס (יצירת גרורות סרטניות). בעזרת שימוש בשיטות חדשניות ננסה להבין, ברמה המולקולרית, התאית, ועד לרמת האורגניזם השלם, מהם הסיגנלים והמסלולים הגורמים לשינויים בשלד התוך תאי של התא הסרטני וכיצד שינויים אלו גורמים לו לעזוב את הגידול הראשוני ולהתפזר במקומות מרוחקים בגוף.
הבנת המנגנונים המביאים לשינוי בתנועה ופולשניות של תאים תשמש כבסיס לגישות ריפוי חדשניות בעתיד.
 

 

תאריך עדכון אחרון : 05/12/2022