יום עיון לספריות רפואיות

08/06/2016 - 11:30

 

"רפואה מבוססת ראיות"  - יום עיון ראשון מסוגו בפקולטה לרפואה בגליל

בשבוע שעבר התקיים בפקולטה יום עיון ראשון מסוגו בארץ בתחום ספריות רפואיות.

כ-60 ממשתתפים הגיעו ליום העיון מכל רחבי הארץ; מספריות רפואיות אקדמיות, ספריות בתי חולים וספריות קופות החולים הגדולות. יום העיון עסק בנושא: רפואה מבוססת ראיות(EBM-Evidence Based Medicine) .

בהרצאת המבוא שלו, ד"ר ישי מינצקר מאוניברסיטת בר אילן, דן בשאלות:

  • מהי רפואה מבוססת ראיות?
  • על איזה רקע צמחה התפיסה?
  •  מה חשיבותה של הEBM  בתהליך קבלת החלטות לגבי התווית הטיפול למטופלים ומה היה עלול לקרות באותם מצבים, אילו לא רווחה תפיסה זו בעולם הרפואי היום?

 

ד"ר מינצקר הדגיש את חשיבותו המכרעת של המידע הזמין היום, ואת היכולת להעריכו ולמדוד אותו במדדים של איכות. מיומנות זו היא חלק מעולם המידענות הרפואית, וכאן נמצאת נקודת הממשק עם ספריה רפואית.

בהמשך, שלומית נשרי, ספרנית הפקולטה לרפואה בגליל,  דיברה על שילוב התכנים של אוריינות רפואית בקורס אקדמי מובנה, הניתן בפקולטה לסטודנטים בסמסטר א', בשנה הראשונה, בתכנית הארבע-שנתית. שלומית הדגישה את העובדה ששילוב זה  - שהשנה בא לידי ביטוי במיטבו - הוא דוגמא לשיתוף פעולה בין הספריה לסגל ההוראה בחינוך הרפואי. שיתוף פעולה זה מביא להטמעה ולהבנה של התכנים הנלמדים גם ברובד עמוק יותר של הבנת הטכניקה המלווה את התיאוריה.

הרצאתה המאלפת של גב' רותי סוחמי חתמה את יום העיון. גב' סוחמי, מידענית רפואית מאוניברסיטת ת"א, סיפרה על דרכי הפעולה שלה כאשר היא נדרשת לסייע לחוקרים בכתיבת מאמר מסוג "סקירה שיטתית" - .Systematic Review המרצה הסבירה ופירטה את מבנה הסקירה השיטתית, וכיוונה זרקור לתפקידה המכריע של זו בבניית שאלת המחקר באחזור מקורות מידע רלוונטיים, בסינונם לפי קריטריונים מובנים ולבסוף, אף בסיוע בכתיבת דו"ח החיפוש ואחזור החומר.

במהלך היום סיירו המשתתפים במעבדה לחקר של מיקרוביום האנושי של ד"ר עמרי קורן, שריתק את הנוכחים בתיאור מחקרו בתחום המיקרוביום והשפעתו על חיינו. ד"ר מרסלה קרפוך שפכה אור על עבודתה במרכז הגנומי ולקינוח התקיים ביקור בספריה-  שם כולם הרגישו בבית...