ד"ר משה דסאו

מרצה בכיר Senior Lecturer
טלפון
פקס
072-2644904
דוא"ל בר-אילן
moshe.dessau@biu.ac.il
תחומי עניין

ביולוגיה מבנית של מחלות מידבקות בדגש על נגיפי רנ"א וטפילים אאוקריוטיים

תחום הוראה
ביולוגיה מבנית
ביופיסיקה
וירולוגיה
תחומי מחקר
ביולוגיה מבנית של מחלות מדבקות
מחקר

מחלות מידבקות הינן איום ואתגר מתמשך בעל השפעה משמעותית על האוכלוסיה העולמית מבחינה רפואית, כלכלית ובטחונית (ביו-טרוריזם, רפואה צבאית). התפרצויות של פתוגנים חדשים והתפרצויות חוזרות ונשנות של פתוגנים קיימים, מהוות נטל בריאותי וכלכלי ברחבי העולם. במעבדה, אנו ביולוגים מבניים אשר מתעניינים באירגון ובדינמיקה של הרכבים מאקרו-מולקולאריים. מטרתנו לטווח הארוך היא לקבוע כיצד מבנה ואינטראקציות בין מארקרומולקולות מניחים את היסודות והמנגנונים הדרושים לפעילות של קומפלקסים ברמה התת-תאית וכיצד ניתן לנצל מידע זה להבנת מעמיקה יותר של גורמי מחלה מידבקים. במסגרת המחקר אנו רוצים לענות על השאלות הבאות:

 כיצד וירוסים בנויים וכיצד מבנה זה מסייע לוירוס הן בכניסה אל התא הפונדקאי והן ביציאה ממנו? האם אנחנו יכולים לשלב את ההבנה המיבנית שלנו על שלב ההדבקה הויראלי עם שיטות מתקדמות בביופיזיקה וביולוגיה של תא על מנת לפתח אסטרטגיות חדשניות לפיתוח חיסונים חדשניים ויעילים יותר?

אנו מעוניינים ליצור נרטיב מיבני מפורט של תהליך החדירה של וירוסים בעלי מעטפת ליפידית (Enveloped viruses) לתוך התא הפונדקאי שלהם. על מנת לשחרר את הגנום שלהם למטרות שיעתוק/תרגום בציטופלסמה של התא, וירוסים אלו חייבים לעבור שלב של היצמדות לתא המאחסן ולאחר מכן שלב של איחוי ממברנות (ממברנת הוירוס וממברנת התא או האנדוזום). גליקופרוטאינים הממוקמים על פני ממברנת הוירוס משחקים את תפקידי המפתח בתהליכים אלו. מרכז המאמצים במעבדה מופנים לקביעה המבנה התלת-מימדי של חלבונים אלו מוידע זה יסייע לנו בהבנה מעמיקה של תהליך ההדבקה הויראלי. בנוסף, החלבונים המבניים בוירוס (viral structural proteins) מספקים את האנטיגנים המזוהים על-ידי נוגדנים. פיענוח מנגנון הניטרול על ידי נוגדנים ברמה המבנית יספק מידע חדשני שיסייע בפיתוח חיסונים.

מהם המאפיינים המבניים (ברמה המולקולארית) היחודיים לטפילים אאוקריוטיים? כיצד ניתן לנצל את הגישה המבנית על מנת לחקור תהליכים ביולוגיים הייחודיים לטפילים אאוקריוטיים ולהשתמש במידע זה על מנת לפרוץ דרכים חדשות בפיתוח תרופות נגד טפילים אלו?

כמעט שליש מהנטל הרפואי העולמי של מחלות בני אדם מגיע ממגוון רחב של טפילים. לכן, מחקר של טפילים אאוקריוטיים הינו תחום חשוב ודחוף בראייה גלובלית. מורכבות מחזור החיים של טפילים הופכים את הבנת מנגנוני הפעולה של הטפילים ברמה המולקולארית למאתגרת. טפילים משתמשים במגוון תהליכים ביולוגיים היחודיים לאורגניזמים אלו ולא קיימים ביצורים/תאים אאוקריוטים אחרים. ביולוגיה מבנית הינה השיטה החזקה ביותר כיום להבנת תפקוד של חלבונים ברמה האטומית. מטרת המעבדה היא למצוא תהליכים ביולוגיים יחודיים לטפיל ולנתחם ברמה המבנית. אסטרטגיה זאת תוביל למידע בעל חשיבות מכרעת לפיתוח תרופות חדשניות המבוססות על עיכוב התהליך הביולוגי הספציפי לטפיל.

תאריך עדכון אחרון : 05/12/2022