מהנעשה בספֵרת הסוכרת בגליל ע"ש ראסל ברי בזמן מלחמה

תאריך
SPHERE

SPHERE

 

 

 

ספֵרת הסוכרת בגליל ע"ש ראסל ברי היו מאד פעילים מאז פרוץ מלחמת "חרבות ברזל" ב-7 אוקטובר 2023. למטה סיכום קצר. ניתן ללמוד עוד בעמוד הפייסבוק שלהם, בחשבון הלינקדאין, ובערוץ היוטיוב.

ייעוץ קליני לרופאי משפחה לטיפול מיטבי בחולי סוכרת

מראשית המלחמה, מומחי הסוכרת של הספרה, פרופ' נעים שחאדה, ד"ר עפיף נח'לה ופרופ' חוליו ויינשטיין, העניקו וממשיכים להעניק ייעוץ קליני פרטני ומיידי לרופאי משפחה מגוון קופות החולים הפועלים בגליל באשר לטיפול מיטבי בחולים בעת הזו.

תכנית תמיכה בחולי סוכרת, טרום סוכרת והשמנה במצב מלחמה או דחק מתמשך

בצל מצב המלחמה ספרה הפיקה בשת"פ עם אגודה ישראלית לסוכרת מדריך לניהול סוכרת במצב מלחמה ודחק מתמשך. במדריך זה מוצגים המנגנונים העומדים מאחורי ההשפעה המזיקה שלמצב הלחץ הנפשי על גופנו, וכן מוצעים כלים מעשיים מפי מומחים שמטרתם סיוע במניעה או הפחתה של ההשפעה השלילית על הבריאות. המדריך מורכב משילוב של טקסט וקטעי וידאו.

המדריך יצא בגרסה דיגיטלית ומודפסת, בעברית ובערבית, והופצה עד כה במעל עשרת אלפים עותקים בקרב סוכרתיים באזור הגליל והביקוש נמשך ועותקים נוספים מודפסים ומועברים לחלוקה. המדריך מורכבת משילוב של טקסט וקטעי וידאו של אנשי ונשות מקצוע מתחומי התזונה, שינה, פעילות גופנית ורוקחות.  

צוות של רופאים ורופאות מומחי סוכרת ואחיות סוכרת מטעם ספרה נותנים ייעוץ טלפוני למפונים ומפונות במלונות בצפון בנוסף לקוו ייעוץ חם המתואם עם הממונים על המפונים מטעם משרד הבריאות. כמו כן ספרה דאגה לשליחת מכשירי גלוקומטרים למלונות בחיפה ובחדרה.  

תמיכה ביחידות הבריאות ברשויות בעת חרום 

כידוע, ספרה החלה את דרכה לפי שנתיים בעבודה עם חמש רשויות מקומיות: צפת, נוף הגליל, נצרת, שפרעם וסח'נין. לפני כחצי שנה נבחרה ספרה להוביל יחד עם משרד הבריאות מיזם משותף להקמת יחידות בריאות ב-20 רשויות מקומיות, במסגרת החלטת הממשלה 550 לצמצום פערים בחברה הערבית.

כיום, צוות ספרה נמצא בשטח ומלווה רשויות הנותנות יחד מענה ליותר מ-600,000 איש. הליווי שלספרה מעניקה כולל: תהליכי מיפוי מורכבים; הצלבת נתונים בין מערכת הבריאות לבין נתונים רשותיים; בניית תוכנית אסטרטגית מותאמת לכל רשות להתמודדות עם סוכרת והשמנת יתר וליווי מנהלי יחידות הבריאות בהטמעתה.

עם פרוץ מלחמת חרבות ברזל, צוות ספרה, הנמצא בשטח, זיהה את האתגרים במעבר מניהול בריאות בשגרה לחירום ובנה תכנית התערבות מתאימה.

בתוך שבוע, יצרה ספרה פלטפורמה דיגיטלית המאפשרת למנהלי יחידות הבריאות מיפוי של שדה הבריאות הרשותי. המיפוי מתייחס לשירותי הבריאות הניתנים, מצב תשתיות הבריאות במקלטים וצרכי הבריאות של האוכלוסייה. צוות מלווי הרשויות של ספרה, יחד עם סטודנטים וסטודנטיות לרפואה מהפקולטה סייעו למנהלי יחידות הבריאות לאסוף את המידע החיוני.

-----------------------------------------------------------------------

השתתפות בכנסים בינ"ל בתחום הסוכרת

באוקטובר

בכנס השנתי של האגודה האירופאית לחקר הסוכרת EASD שהתקיים בתחילת אוקטובר בגרמניה והשתתפו בו מומחי סוכרת מכל העולם הציג פרופ' נעים שחאדה, מנהל ספרת הסוכרת, תוצאות של מחקר בין לאומי רב-מרכזי שהשתתפו בו 94 מרכזים מ-21 מדינות. במחקר זה הוכחה היעילות והבטיחות של תרופה ממשפחת SGLT2 (Dapagliflozin) בחולי סוכרת סוג 2 שגילם נע בין 10-17 שנים.

מחקר זה מהווה פריצת דרך רפואית שתגדיל את הארסנל התרופתי המיועד לחולים בגיל הזה ותשפר את אפשרויות הטיפול, האיזון ומניעת סיבוכי המחלה לקבוצת גיל זו.

נובמבר

בכנס אודות העתיד של רפואה מותאמת אישית Future of Precision Medicine Symposium שהשתתפו בו מומחי סוכרת מרחבי העולם, בשיתוף של האגודה האירופאית לחקר הסוכרת וקרן נובו נורדיסק בדנמרק, הציגה מרחוק ד"ר סיון שפיצר, סגנית מנהל ספרה את עבודתה בהעוסקת במעבר מזיהוי הפערים ליצירת פלטפורמה חדשה לרפואה מותאמת אישית מבוססת קהילה. לינק להרצאה ניתן למצוא כאן.

יום הסוכרת הבינ"ל

השנה לאור המלחמה הפעילות ביום זה התנהלה באופן אחר. ב-14.11.23, יום הסוכרת הבינ"ל, קיימה ספרה בשיתוף עם אגודה ישראלית לסוכרת כנס וירטואלי שהשתתפו בו כאלף מטופלים ומטופלות על מחלת הסוכרת וסיבוכיה, טיפולים, חידושים והתמודדות בשעת חרום. ניתן לצפות בכנס בלינק הזה.

 

 

תאריך עדכון אחרון : 29/11/2023