שלחו לחבר

פרופ' ציפורה פליק-זכאי זכתה באות שר הבריאות על הנגשת זכויות רפואיות בתחום הבריאות

תאריך
פרופ' ציפורה יחד עם השר

אות שר הבריאות והמקום הראשון בהנגשת זכויות רפואיות הוענק לפרופ' ציפורה פליק-זכאי מהפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי והמרכז הרפואי לגליל. האות הוענק לה בזכות פעילותו של המכון הגנטי שהיא עומדת בראשו המנגיש בדיקות גנטיות לאוכלוסיית הכפרים בצפון המדינה, במטרה למנוע תחלואה ותמותת תינוקות ממחלות תורשתיות. פרופ' ציפורה פליק-זכאי אמרה בתגובה על הפרס כי המכון הוא פרויקט חייה. 

צוות המכון לגנטיקה של האדם שבמרכז הרפואי לגליל בנהריה קיבל את אות שר הבריאות לשנת 2021, בקטגוריית ארגונים ובתי חולים. בנימוקי הפרס צוין כי מזה 18 שנה פועל צוות המכון להנגשת בדיקות גנטיות והסברים לאוכלוסייה, בטיפות החלב שבתוך כפרי הגליל ורמת הגולן, במטרה לאתר זוגות בסיכון גבוה העלולים להיות נשאים של מחלות תורשתיות ולהביא למניעת לידה של תינוקות שעלולים לחלות במחלות קשות.

את המרכז הרפואי ייצגו מנהלת המכון, פרופ' ציפורה פליק-זכאי, עובדים בצוות המכון וסגן המנהל, ד"ר צבי שלג. האירוע התקיים בסינמה סיטי גלילות ללא קהל עקב מגבלות הקורונה, כאשר הזוכים עלו על הבמה לקבל את תעודות ההוקרה, ורבים הצטרפו באמצעות ה"זום".

פרופ' פליק-זכאי: "עבורי, מדובר בפרויקט חיים שנמשך כמעט 20 שנה. אנו חיים באזור נרחב של 650 אלף איש, בו ישנם יישובים קטנים וצפופים עם אוכלוסיות שמתחתנות האחד עם השנייה, וכתוצאה מכך, אנו נתקלים בשיעור גבוה של מחלות תורשתיות, מומים מולדים ותמותת תינוקות. אמרתי לעצמי שזו מטרה חשובה שאפשר לשנות. בעזרת הטכנולוגיה הגנטית והידע שלנו, הפרויקט שלנו שינה את המציאות באזור. ממציאות של חוסר מודעות, פחד מבדיקות גנטיות ופחד מסטיגמות שונות, הגענו למצב שאנו רצויים בכל כפר, יושבים בטיפות חלב עם אחיות משרד הבריאות ומבצעים בדיקות גנטיות באוכלוסיה. יש לי צוות נפלא שהרים את הכפפה, ואיש-איש בתפקידו נתן הכל כדי שהפרויקט יצליח".

טקס הענקת אות שר הבריאות למקדמי זכויות במערכת הבריאות נערך במסגרת הכנס השנתי של האגודה לזכויות החולה שמציינת 25 שנה לפעילותה. האות מוענק מדי שנה כהוקרה לגופים ולאנשים העוסקים בקידום זכויות במערכת הבריאות. בטקס השתתפו שר הבריאות ניצן הורוביץ, מנכ"ל משרדו פרופ' נחמן אש, יו"ר ההסתדרות הרפואית פרופ' ציון חגי, יו"ר ועדת הקואליציה ויו"ר ועדת הבריאות ח"כ עידית סילמן, ובכירי האגודה לזכויות החולה.

לסרטון לחצו כאן.

תאריך עדכון אחרון : 28/12/2021