שלחו לחבר

המרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה

 

מנהל המכון: ד"ר אבי פרץ
APeretz@poria.health.gov.il

 

פרופיל מחלקה:

מכון המחקר של המרכז הרפואי פדה פוריה נחנך בפברואר 2015 והיה מכון המחקר הראשון שמסונף לפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי שהחל לפעול. במכון המחקר קיימות 4 מעבדות מחקר אשר מאגדות 6 קבוצות מחקר גדולות. מעבדות המחקר עוסקות בתחומים שבהם קיימת פעילות קלינית ענפה במרכז הרפואי מתוך חשיבה ליצור מודל של מחקר תרגומי שנשען על תצפיות קליניות. כמו כן מכון המחקר עוסק בפיתוח מחקרים הקשורים לתחלואה אופיינית לגליל ולמאפיינים האפידמיולוגיים של אוכלוסיית הגליל.

מעבדות המחקר ודוגמאות למחקרים המתבצעים במעבדות אלו:

המעבדה לביולוגיה ווסקולרית-המעבדה מסונפת למערך הקרדיווסקולרי של המרכז הרפואי אשר כולל את המחלקה הקרדיולוגית, יחידה לניתוחי חזה ולב, יחידת צינטורים, יחידה לטיפול נמרץ, קרדיולוגיית ילדים, ויחידה לאלקטרופיזיולוגיה ושיקום לב.

המעבדה מתמקדמת בחקר חלקיקי מיקרו RNA במצבים פתולוגיים של המערכת הקרדיווסקולרית כדוגמת אי ספיקת לב, מחלות מסתמים וטרשת עורקים.

המעבדה לאימנולוגיה ומיקרוביולוגיה-  המעבדה פועלת בשיתוף מול מחלקות רבות תחת הנחייה של היחידה למחלות זיהומיות והמעבדה למיקרוביולוגיה דיאגנוסטית של המרכז הרפואי. דוגמאות למחקרים שמתבצעים במעבדה: העברת חיידקים עמידים בין נשים בהריון לילוד במעמד הלידה (שיתוף פעולה עם המערך לרפואת נשים, מיילדות ותינוקיה), עמידות של חיידקים לחומרי חיטוי ברמה הגנוטיפית והפנוטיפית (בשיתוף מעבדות הייחוס של מדינת ישראל בירושלים), מאפייני אלימות של החיידק הליקובקטר פילורי תוך השוואה של תבדידים שמקורם באוכלוסיה הערבית והיהודית בגליל (שיתוף פעולה עם יחידת גסטרואנטרולוגיה).

המעבדה למטבוליזים וסכרת- המעבדה מסונפת ליחידת דיאליזה ופועלת בשיתוף פעולה עם מחלקת עיניים, כלי דם והמערך הגניקולוגי. דוגמאות למחקרים שמתבצעים במעבדה כוללים את חקר התפקיד של ויטמין D בסיבוכי מחלת הסכרת בחולי דיאליזה.

המעבדה למחקר רב תחומי וחקר תאי גזע- המעבדה עוסקת בעיקר בחקר תפקידם של תאי גזע אנדותליאיים במצבים פתולוגיים שונים. דוגמאות למחקרים שמתבצעים במעבדה כוללים מוערבות תאי גזע אנדותליאיים ביכולת לניבוי חזרה של סרטן שד (בשיתוף יחידה אונקולוגית) , מוערבות תאי גזע בקליטת שתל עור תוף (בשיתוף יחידת א.א.ג), פעילות תאי גזע בחולים הסובלים מדיכאון (בשיתוף המחלקה לפיסיכטריה בבית החולים האיטלקי בנצרת).

מאז פתיחת המכון הוכשרו  בו  8   סטודנטים לתואר מוסמך וכרגע נמצאים במכון 8 סטודנטים לתואר מוסמך ו-2 דוקטורנטים בשלבים שונים של המחקר.

כמו כן הוכשרו במכון 11 רופאים במסגרת עבודת מדעי היסוד ו 14 סטודנטים לרפואה במסגרת עבודת הגמר.

מכון המחקר מצוייד בטכנולוגייות מתקדמות הכוללות ציוד בתחום המיקרוסקופיה, ביולוגיה מולקולארית, גידול תאים וכו'. מכון המחקר פועל במסגרת מנהלת המחקר של המרכז הרפואי פוריה אשר מאפשרת תמיכה של מתאמות מחקר, שירותי סטטיסטיקה, הגהה לשונית ושירותי גרפיקה לחוקרי המכון.

מאז פתיחת מכון המחקר פורסמו ע"י צוות המכון 23 מאמרים והוצגו למעלה מ-30 פוסטרים בכנסים שונים.  כמו כן גויסו מענקי מחקר בתקציב של 2.4 מליון ₪.

תאריך עדכון אחרון : 18/06/2020